Dmuchawy do liści i odkurzacze ogrodowe-na co zwrócić uwagę?

2018-09-13
Jesienne porządki w ogrodzie zajmują dużo czasu. Wśród prac porządkowych, które jesienią trzeba wykonać w ogrodzie, na plan pierwszy wysuwa się często usuwanie liści, które opadły z drzew i krzewów. Grabienie liści wymaga siły i jest czasochłonne. Jeśli chcemy szybko i bez wysiłku oczyścić ogród z liści, warto wykorzystać specjalne urządzenia ułatwiające ich sprzątanie, czyli dmuchawy do liści oraz odkurzacze do liści. Pozwalają one łatwo, szybko i skutecznie usunąć zalegające liście z trawników, ogrodowych ścieżek, tarasów i innych powierzchni wokół domu.

Jak działają dmuchawy do liści i odkurzacze ogrodowe

Dmuchawy do liści za pomocą strumienia powietrza przemieszczają liście i inne drobne elementy, takie jak skoszona trawa, drobne gałązki, szyszki, piasek czy niewielkie kamyki. Odkurzacze do liści natomiast zasysają liście do specjalnego pojemnika (worka) podczepionego do urządzenia, dodatkowo je rozdrabniając, dzięki czemu sterta zgarniętych liści znacząco zmniejszy się.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem dmuchawy/odkurzacza do liści?

Przy wyborze dmuchawy/odkurzacza do liści należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

  1. Moc – jest to podstawowy parametr, który trzeba dopasować do powierzchni ogrodu. Im większa moc urządzenia, tym szybciej odkurzacz jest w stanie zasysać. Zasada jest taka, że im większy ogród, tym większa powinna być moc dmuchawy/odkurzacza. Większą moc mają urządzenia spalinowe. Do mniejszych ogrodów wystarczy sprzęt elektryczny. Przy wyborze dmuchawy/odkurzacza elektrycznego należy zwrócić uwagę, czy jest on wyposażony w przeciążeniowy wyłącznik termiczny. Brak tego wyłącznika powoduje to, że pracę odkurzaczem ogrodowym elektrycznym o małej mocy trzeba co jakiś czas przerywać. W przeciwnym razie może dojść do przegrzania bądź nawet do spalenia silnika.
  2. Waga – to ważny parametr przy wyborze odkurzacza ogrodowego. Waga odkurzaczy ogrodowych waha się od 4 do 6 kg. Większość odkurzaczy posiada pas do przewieszenia przez ramię. Warto wybrać odkurzacz jak najlżejszy. Niektóre cięższe odkurzacze ogrodowe posiadają kółka lub są przystosowane do noszenia na plecach (tzw. odkurzacze plecakowe).
  3. Wielkość worka - z reguły pojemność worków waha się między 25 a 70 litrów. Wielkość worka trzeba dobrać do swoich możliwości fizycznych oraz ilości odpadków zbieranych w ogrodzie. Warto również zwrócić uwagę na to, aby opróżnianie worka było wygodne i proste. 
  4. Funkcja rozdrabniania - elementy rozdrabniające wykonane są zwykle z tworzywa sztucznego lub stali hartowanej. Używając funkcji rozdrabniania w odkurzaczu ogrodowym warto pamiętać, aby nie wciągnąć do urządzenia kamieni. Łatwo wówczas o uszkodzenie noży rozdrabniacza.
  5. Bezpieczny włącznik/wyłącznik - siła ssąca większości odkurzaczy ogrodowych jest na tyle duża, że nie powinno się ich pozostawiać bez kontroli. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem stosowanym w wielu ogrodowych odkurzaczach jest włącznik, który trzeba dociskać cały czas podczas pracy. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, które umożliwia szybkie wyłączenie urządzenia. Po prostu przestajemy naciskać i urządzenie jest unieruchomione.
  6. Możliwość przełączenia okurzacza na dmuchawę – dzięki temu odpadki można nie tylko zasysać, ale również zdmuchiwać z danej powierzchni. W zależności od konstrukcji odkurzacza ogrodowego, przełączenie na dmuchawę może wymagać jedynie przesunięcia odpowiedniej dźwigni lub przemontowania kilku elementów.

Odkurzacz do liści elektryczny czy spalinowy?

Jaki odkurzacz do liści wybierzemy - elektryczny czy spalinowy - zależy od kilku czynników:

  • jeśli nie mamy na działce źródła prądu - jesteśmy niejako skazani na urządzenie spalinowe,
  • do większych ogrodów lepiej wybrać urządzenie spalinowe, bowiem dość kłopotliwe jest manewrowanie sprzętem z ciągnącym się kablem elektrycznym pomiędzy roślinami na sporym terenie, poza tym użycie kabla zasilającego dłuższego niż 30 m wiąże się ze spadkiem mocy,
  • jeśli chcemy, by urządzenie pracowało ciszej i nie emitowało spalin - wybierzmy odkurzacz elektryczny,
  • odkurzacz elektryczny lepiej sprawdzi się w małym ogrodzie.Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel