Dysze do myjek ciśnieniowych - przeznaczenie i prawidłowy dobór

2018-06-22

Ogólnie rzecz biorąc warto mieć w garażu i lancę rotacyjną, i kątową ze względu na ich różne parametry i przeznaczenie.

Lanca rotacyjna

Lanca rotacyjna charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami myjącymi. Myje nawet porowate i bardzo zabrudzone powierzchnie. Dodatkowo końcówka ta świetnie usuwa mocno przyklejony mech, który często szpeci podjazdy lub schody domów. Dysza rotacyjna ma szczególne właściwości dzięki konstrukcji wytwarzającej obracający się strumień punktowy. Woda pod dużym ciśnieniem, sięgającym nawet 350 barów, nie tylko punktowo uderza w brud, ale również dzięki obrotowi wymiata go z trudno dostępnych powierzchni.

  • Godne polecenia są myjki z Makity. Lance tego producenta mają wymienne dysze, co pozwala uzyskiwać większe ciśnienie robocze, a tym samym łatwiej i szybciej usuwać trudno zmywalny brud. Warto również zaopatrzyć się w odpowiedni płyn czyszcząco-myjący, który świetnie czyści i odtłuszcza, więc z pewnością ułatwi mycie zaschniętych zanieczyszczeń.

  • Równie dobre właściwości mają lance do myjek firm Stanley lub Lavor. Ich konstrukcja pozwala użytkownikowi decydować o parametrach roboczych sprzętu (ograniczenie to maksymalne ciśnienie 170 b i temperatura 60°C). Dodatkowym ułatwieniem jest opcja doboru odpowiedniej końcówki i możliwość zastosowania redukcji, aby lanca pasowała do wężyka myjki.


Lanca kątowa

Lanca kątowa jest wygięta pod kątem 90° i umożliwia dokładnie prostopadłe skierowanie strumienia wody na zabrudzoną powierzchnię. To pozwala doskonale wyczyścić nadkola czy podwozie. Nie jest to jej jedyne zastosowanie. Sprzęt o takim kształcie pozwoli na umycie rynien dachowych oraz trudno dostępnych miejsc, do których nie sięga nasz wzrok.

  • Możemy dobrać model o takich parametrach roboczych, by ciśnienie maszyny nie spowodowało zniszczenia końcówki myjącej. Właściwości takiej lancy ułatwią mycie bardzo brudnych miejsc, a jej długość, wynosząca 170 cm – miejsc trudno dostępnych.

  • Innym bardzo dobrym produktem, o równie wysokich właściwościach technicznych, są lance kątowe do myjek takich firm jak Bosch, Lavor, Black&Decker. Charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością na ciśnienie i temperaturę, które odpowiednio wynoszą 160 b i 60°C. Maksymalny przepływ przez lancę, wynoszący 15 l/min, wystarcza, by poradzić sobie nawet z najbardziej ubłoconym podwoziem.


Jak widać, lanca obrotowa i lanca kątowa to narzędzia o innych zastosowaniach. W gospodarstwie domowym na pewno sprawdzą się oba typy. Pomogą nam utrzymać zarówno samochód czy motocykl, jak i teren wokół domu w idealnym porządku. W kwestii odpowiedniego wyboru marki zawsze polecamy sięganie na najwyższą półkę. Należy jednak najpierw sprawdzić, jaki typ złącza nadaje się do naszej myjki, a jaki gwint pasuje do naszego sprzętu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel