Jak dbać o akumulatory Li-Ion do elektronarzędzi?

2018-07-28
Jak dbać o akumulatory Li-Ion do elektronarzędzi? Jak dbać o akumulatory litowo jonowe?
W naszym sklepie sprzedajemy akumulatory niklowo kadmowe i litowo jonowe, jednak te ostatnie, mimo, że są droższe stanowią coraz większy odsetek kupowanych przez klientów.
Charakterystyka ładowanie - rozładowanie w obu tych typach znacznie się różni i w związku z tym postanowiliśmy napisać co nieco na ten temat. Nie ma tu oczywiście znaczenia czy jest to akumulator Makita czy akumulator Bosch lub innego producenta.
     Pierwsza kwestia to rozładowanie do zera. W przypadku akumulatorów litowo kadmowych taki zabieg pozwalał na wydłużenie żywotności akumulatora i był rekomendowany przez producentów elektronarzędzi. Całkowicie inaczej jest w wypadku akumulatorów litowo jonowych, w żadnym wypadku nie powinno się je rozładowywać do zera i przechowywać w takim stanie.
 Następna sprawa ładowanie-doładowanie baterii. W wypadku starych akumulatorów LiCd zalecane było ładowanie baterii tylko w przypadku ich całkowitego rozładowanie, operacja doładowania nie była zalecana. W przypadku li-ion jest zupełnie na odwrót. Jeżeli wkrętarka słabnie to zamieniamy na naładowany akumulator, a rozładowany jak najszybciej wkładamy do ładowarki ( nie przechowujemy go rozładowanego ). Akumulator Bosch, Makita, Metabo lub inny li-lon wymaga częstego ładowania, nawet, jeżeli rozładujemy je w 35%-45%. Musimy o tym pamiętać to bardzo ważne!! Jeżeli akumulator jest już naładowany na 100% to w żadnym wypadku nie wolno go doładować!!     I doszliśmy do kolejnego punktu, a mianowicie przetrzymywania akumulatorów Li-ion. O ile akumulatory LiCd przechowywane przez dłuższy czas rozładowały się samoczynnie o tyle litowo-jonowe można przetrzymywać przez kilka miesięcy, ale pod warunkiem, że są naładowanie w 100%. Jeśli zostawimy go rozładowanego na dłuższy czas to znacznie spadnie jego żywotność lub nastąpi nieodwracalna awaria i będzie nadawał się do wyrzucenia.
I jeszcze kilka uwag. Przetrzymywanie o ile jest to możliwe to w jak najniższej temperaturze, trzeba unikać miejsc nagrzanych, nasłonecznionych. 
     Niektórzy producenci jak np. Makita w instrukcji zakazuje ponownie ładować naładowany w 100% akumulator, Jest to spowodowane tym, że istnieje ryzyko przeładowania akumulatora. Skutkować może ono ograniczeniem żywotności, a w skrajnych wypadkach wybuchem akumulatora.
To tyle, powyższe informacje są uniwersalne i dotyczą wszystkich typów odbiorników: komórek, laptopów i innych urządzeń akumulatorowych.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel