Jak prawidłowo naostrzyć nóż tnący w kosiarce?

2018-10-12
Jak prawidłowo naostrzyć nóż tnący w kosiarce?

Nie ma na świecie takiego ogrodnika, którego marzeniem nie jest piękny, zadbany trawnik. Składa się na to szereg spraw, zaczynając od odpowiedniego założenia, poprzez właściwe i systematyczne zabiegi pielęgnacyjne, a na odpowiednim koszeniu kończąc. Z kolei na samo koszenie i pielęgnacę trawy również ma wpływ kilka czynników, a jednym z nich jest właściwe narzędzie, w szczególności odpowiednio naostrzony nóż kosiarki. Dlatego warto wiedzieć jak o niego dbać oraz również jak samodzielnie nóż w kosiarce naostrzyć. Zwłaszcza, że jest to operacja prosta i możliwa do wykonania we własnym zakresie.

Zadanie jest proste, ale jednak o kilku podstawowych faktach trzeba pamiętać. Tym bardziej, że można je zrobić tylko w jeden jedyny sposób, a każdy inny będzie zły.

Na rynku sprzętu ogrodniczego - rodzajów kosiarek, rozwiązań technicznych, sposobów mocowań noży, a wreszcie samych noży, ich kształtów, długości itd., jest dużo. Jednak ogólne zasady są uniwersalne i można je przyjąć jako ogólny wzór postępowania ostrzenia noża.

ZASADA 1
Sprawa najważniejsza i fundamentalna: 
nóż kosiarki ostrzy się tylko z jednej strony czyli śmigło prawe i śmigło lewe ma być ostre tylko na jednej krawędzi. Tej tnącej, pokazanej na poniższym zdjęciu kolorem czerwonym. Druga krawędź każdego śmigła jest nie zaostrzona, tylko tępo zakończona.ZASADA 2

Nóż naostrzony jest tylko od strony wierzchniej kosiarki czyli jakby od strony górnej obudowy. Patrząc na nóż od spodu kosiarki widzimy prostą, równą powierzchnię.Patrząc z kolei na nóż z boku, widzimy, że spód jest płaski, a ścięcie czyli krawędź tnąca, jest zrobiona do szpica w górnej części noża.I tylko ta krawędź, jak na zdjęciu poniżej, jest ostrzona.Patrząc na nóż z boku, ale z drugiej strony (od tyłu) zawsze widzimy równą, płaską, nie ostrzoną krawędź.ZASADA 3
Nóż w kosiarce musi być prawidłowo założony. Czyli, zgodnie z tym co powyżej, krawędzie tnące (ostrzone) są od góry noża, a ponadto nóż i krawędzie tnące muszą być skierowane zgodnie z kierunkiem obrotu noża czyli kierunkiem cięcia trawy.Większość noży, podobnie jak np. opony samochodowe, ma specjalne strzałki, które pokazują w którą stronę nóż ma się obracać.Jak samodzielnie naostrzyć nóż w kosiarce?

  • Krok 1. Zdjąć nóż. W tym celu, z reguły, trzeba odkręcić jedną śrubę, która mocuje nóż do trzpienia napędzającego i łączącego nóż z silnikiem kosiarki.
  • Krok 2. Przy pomocy pilnika, szlifierki, tarczy czy innej ostrzarki naostrzyć nóż czyli zrobić „do szpica” ostrzone krawędzie. W sposób taki, że spód pozostaje płaski, a zebranie materiału ma następować tylko z płaszczyzny górnej.
  • Krok 3. Sprawdzić wyważenie noża. Czynność, wbrew pozorom bardzo ważna. Chodzi o to, aby śmigło lewe i prawe czyli lewa i prawa część nożna były jednakowo ciężkie. Niespełnienie tego warunku, może powodować drgania podczas pracy kosiarki co może spowodować uszkodzenie trzpienia napędzającego i łączącego nóż z silnikiem, a nawet całego silnika.
  • Krok 4. Ostatni. To ponowne założenie noża. Oczywiście zachowując zasadę, że ostrzona krawędź od góry, a strzałki zgodnie z kierunkiem obrotu noża.
Jeśli zdarzy się, że nóż strzałek nie posiada, przed zdjęciem do ostrzenia, warto je sobie zrobić pisakiem. I założyć tak samo jak był pierwotnie.

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel