Jak przez ponad 125 lat marka Bosch zmieniła poziom naszego życia?

2018-09-01
Jak przez ponad 125 lat marka Bosch zmieniła poziom naszego życia?
 Bosch jest jednym z najbardziej znanych na świecie producentów sprzętu z branży motoryzacyjnej, elektronarzędzi, sprzętu AGD,  systemów zabezpieczeń, sprzętu z zakresu techniki grzewczej i przemysłowej. Jak wiadomo za każdą firmą stoją ludzie, należy więc przybliżyć sylwetkę założyciela marki Bosch.
         Otóż firma Bosch mogła powstać dzięki osobie niemieckiego przemysłowca - Roberta Boscha. Robert Bosch pochodził z wioski Abeck (Abeck  znajduje się pomiędzy Ulm i Heidenheim), był on jedenastym z dwanaściorga dzieci Servatiusa i Marii Boschów. Rodzina Boschów oprócz gospodarstwa rolnego posiadała także  gospodę znajdującą się na uczęszczanej przez podróżnych drodze z Norymbergi do Ulm. W 1876 roku mający 15 lat  Robert Bosch rozpoczął praktykę u mechanika i optyka nazwiskiem Maier w Ulm. Tam właśnie młody chłopiec zainteresował się mechaniką precyzyjną i elektronarzędziami. Uzyskawszy świadectwo czeladnika Bosch postanowił wyruszyć w podróż po świecie. Chciał w ten sposób poszerzyć swoją wiedzę i doświadczenie nie tylko w swoim fachu, ale również w dziedzinie handlu i produkcji. Robert Bosch starał się pracować wszędzie tam, gdzie mógł się czegoś nauczyć. Warto wspomnieć, że jako „wolny słuchacz” przez okres semestru Robert Bosch uczęszczał  również do Wyższej Szkoły Technicznej w Stuttgarcie. Jak sam twierdził robił to, aby dokładnie poznać terminologię techniczną. Ważnym wydarzeniem w życiorysie twórcy omawianej marki był także wyjazd do USA w 1884 roku. W Stanach Zjednoczonych Robert Bosch znalazł zatrudnienie najpierw u niemieckiego elektrotechnika, a następnie w słynnej fabryce Edison Machine Works. Po powrocie do ojczyzny w 1886 roku 25- letni Bosch bogaty w nowe doświadczenia postanowił otworzyć w Stuttgarcie swój własny biznes. To właśnie wówczas powstał "Warsztat Mechaniki Precyzyjnej i Elektrotechniki". Początki były bardzo skromne - wraz ze swoim uczniem - mechanikiem Robert Bosch podejmował się napraw wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych, instalacji telegrafów, telefonów, piorunochronów oraz oferował usługi w dziedzinie mechaniki precyzyjnej.

Poniżej przedstawiamy jak na przestrzeni lat zmieniało się logo Bosch:


Przełomem w działalności firmy okazało się wynalezienie w 1887 roku przez Boscha zapłonu elektromagnetycznego dla silników stacjonarnych. Dzięki temu urządzeniu Bosch doprowadził do upowszechnienia samochodu jako indywidualnego środka transportu i tym samym zrewolucjonizował światowy przemysł motoryzacyjny. O skali sukcesu młodego Boscha świadczyć może fakt, że po 10 latach od wprowadzenia wynalazku zatrudniał on już w swojej firmie 16 pracowników,  pięć lat później 45,a za  kolejne pięć lat aż 4500. Jak na ówczesne czas był to bardzo szybki rozwój. W 1901 roku sukces rewolucyjnego wynalazku pozwolił Robertowi zakupić plac przy Hoppenlaustrasse w Stuttgarcie, gdzie powstała wytwarzająca  iskrowe aparaty zapłonowe fabryka o nazwie: "Elektrotechnische Fabrik Robert Bosch". („Fabryka Elektrotechniczna Robert Bosch”). W nowej fabryce Robert Bosch wykorzystał nabyte w USA doświadczenie, czyli zastosowanie w fabryce produkcji seryjnej opartej na podziale pracy i ośmiogodzinnym czasie pracy. Warto dodać, że to właśnie Bosch jak jeden z pierwszych w Niemczech wprowadził w 1910 roku wolne popołudnia w soboty oraz wielostopniowy system urlopów.

         Ze względu na powszechne zapotrzebowanie na wynalazek Boscha firma rozpoczęła międzynarodową działalność. Pierwsze przedstawicielstwo fabryki Boscha otwarto w Anglii w 1898 roku, z kolei pierwszy  zagraniczny zakład produkcyjny otworzono w 1905 roku we Francji. Już w 1914 roku aż 90% produkcji zapłonu iskrowego była sprzedawana za granicą.
Kryzys  na rynku motoryzacyjnym spowodował, że w 1926 roku firma Boscha zaczęła dywersyfikować swoją działalność i wprowadziła do portfolio produkty z innych branż.
W 1928 roku w ramach poszerzenia działalności firmy  rozpoczęto produkcję maszynki do strzyżenia włosów Forfex oraz pierwszych elektronarzę̨dzi  z silnikiem w w rękojeści. Kolejnym krokiem była produkcja w latach trzydziestych  pierwszej wiertarki ręcznej (1932 rok),  pierwszej chłodziarki (1933 rok), radia samochodowego czy urządzeń z zakresu techniki grzewczej.
Jednak w wyniku II Wojny Światowej działalność firmy została znacząco zahamowana -  firma utraciła swoje zagraniczne zakłady i przedstawicielstwa, a  wiele fabryk Boscha zostało zniszczonych. Warto odnotować, że pomimo  pracy na potrzeby przemysłu zbrojeniowego firma Bosch  wspierała ruch oporu wobec faszyzmu oraz pomagała ludności żydowskiej. Za tą chwalebną działalność Hans Waltz ( właściciel firmy od 1942 , czyli po śmierci Roberta Boscha) otrzymał wiele lat później honorowy tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Po zakończeniu wojny firma zaczęła powoli rekonstruować swoją działalność. W 1958 roku w firmie Bosch ruszyła produkcja pierwszych pralek,  w 1964 roku  pierwszej zmywarki, a w 1972 roku pierwszej w pełni automatycznej suszarki do bielizny.
Obecnie firma Bosch ma swoje przedstawicielstwa w ponad 150 krajach , jej fabryki znajdują się w 60 krajach, a liczba zatrudnionych pracowników to około 300 tysięcy osób. O dużej innowacyjności firmy może świadczyć fakt, że rocznie Bosch zgłasza ok. 3800 wynalazków do opatentowania. Jest to możliwe dzięki wysokim nakładom na badanie i rozwój – obecnie jest to ok. 3 mld euro, czyli aż 7% całkowitego obrotu Grupy Bosch.
         Nazwa dla firmy pochodzi od nazwiska jej genialnego założyciela - Roberta Boscha. Jak było wspomniane po raz pierwszy nazwisko Bosch weszło w skład namingu firmy w 1901 roku. Z kolei projekt logo marki Bosch powstał w 1918 roku. Znakiem graficznym znajdującym się w logo firmy jest przekrój twornika, czyli serca iskrownika zapłonowego dla silników stacjonarnych, będącego flagowym produktem firmy Bosch. Za stworzenie tego symbolu graficznego  odpowiedzialny był Gottlob Honold - główny mechanik w warsztacie Roberta Boscha. Projekt logo nieznacznie zmodyfikowano w 2004 roku- symbol nabrał wówczas stalowego charakteru. Zmianę tą marka zawdzięcza Erikowi Spiekermanowi z firmy United Designers Network.
         Identyfikację wizualną marki Bosch uzupełnia jej hasło reklamowe: „Technologia bliżej nas”, które ma podkreślać innowacyjność i jakość oferowanych produktów. Warto podkreślić, że firma  Bosch działa zgodnie z credo: „Lepiej jest stracić pieniądze, niż zaufanie”, które wprowadził Robert Bosch. Właśnie dzięki takiemu stylowi działania produkty sygnowane przez Bosch cieszą się niesłabnącą popularnością.

A na koniec najważniejsze ciekawostki odnośnie firmy Bosch:

  • Pierwsza chłodziarka marki Bosch miała kształt beczki i ważyła 80 kg (dla przypomnienia powstała w 1933 roku).
  • Mało osób zdaje sobie sprawę, że powietrze wydmuchiwane z odkurzacza marki Bosch posiadającego filtr HEPA jest w 99,97 proc. wolne od zanieczyszczeń. Wniosek z tego jest taki, że jest to powietrze czystsze od powietrza, którym normalnie oddychamy podczas przebywania w pomieszczeniach.
  • Firma Bosch zapewnia, że używając innowacyjnej zmywarki jej produkcji  użytkownik zużyje nawet dziesięć razy mniej wody niż podczas zmywania ręcznego.
  • Bosch użył w 2003 roku w swojej wkrętarce bezprzewodowej IXO nowoczesny akumulator litowo-jonowy,który dotychczas montowany był przeważnie tylko w  laptopach i telefonach GSM.
  • Z inicjatywy koncernu Grupy Bosch powstała  „Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha”, której zadaniem jest wspieranie kształcenia w technicznego w szkołach  oraz  promowanie młodych wynalazców.
  • Za wysoką jakość oraz niezawodność swoich produktów marka Bosch była wielokrotnie honorowana tytułami:  Superbrands, CoolBrands oraz Laur Klienta.
  • Bosch jest pomysłodawcą konkursu „Platynowe wiertło” w  branży budowlanej, w którym przyznawane są nagrody dla najlepszych firm budowlanych i architektów.
  • Produkty marki Bosch po raz pierwszy można było nabyć w Polsce w 1911 roku, gdy Ignacy Kestenbaum  wraz ze swoim wspólnikiem Rechtlebenem otworzyli w Warszawie „skład fabryczny Robert Bosch Stuttgart ”. Kestenbaum i Rechtleben uzyskali  status głównego przedstawicielstwa Boscha na cały zabór rosyjski. W okresie II wojny światowej działalność zakończono. W okresie PRL-u firma Bosch nie posiadała w Polsce swojego przedstawicielstwa. Dopiero w 1992 roku marka Bosch zaczęła ponownie zaistniała w Polsce.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel