Jak przygotować pilarkę spalinową do sezonu.

2018-08-23
Ostatnio wspomnialiśmy o dobieraniu łańcucha i prowadnicy do pilarki spalinowej.Jako,że sezon już się powoli zaczyna i zapewne każdy z nas zawsze ma coś pilarką do zrobienia, to dziś podzielę się z Wami artykułem o przygotowaniu samej pilarki do wiosny.
Pilarka łańcuchowa zazwyczaj pracuje w warunkach mocnego zapylenia. Wszystkie jej elementy są narażone na zanieczyszczenia. Szczególny problem to wióry i pył drzewny zmieszany z olejem, który osadza się w mechanizmach napędu łańcucha, jak również w układzie hamulca bezpieczeństwa.
Przegląd pilarki zaczynamy od zlania paliwa i oleju do smarowania łańcucha, które zostały po zimie w zbiorniku – nie powinno się ich zostawiać na dłuższy czas w pile. Paliwo to mieszanka do silników dwusuwowych i po dłuższej przerwie może nastąpić oddzielenie się oleju od paliwa.
Kolejną rzeczą jest demontaż pokrywy hamulca, prowadnicy oraz łańcucha. W tych miejscach zbiera się najwięcej brudu i zanieczyszczeń.Po demontażu prowadnicę i mechanizm hamulca możemy wyczyścić, przedmuchując sprężonym powietrzem. Sprężonego powietrza możemy użyć też do oczyszczenia mechanizmu sprzęgła i napędu łańcucha w korpusie pilarki.W następnej kolejności powinno się wymontować filtr powietrza.W zależności od konstrukcji sprzętu musimy go przedmuchać w celu oczyszczenia albo wymienić na nowy – jest to bardzo ważne dla prawidłowej pracy silnika.W większości pilarek pod filtrem powietrza znajduje się świeca zapłonowa, którą też warto przy tej okazji wykręcić i sprawdzić jej stan, ewentualnie wymienić na nową.
Jeśli pilarka nie będzie używana przez dłuższy czas, do cylindra możemy wlać odrobinę oleju (przez gniazdo świecy) i rozprowadzić go wewnątrz poprzez pociągnięcie za linkę rozrusznika.Całe urządzenie składamy w odwrotnej kolejności, nie zapominając o naostrzeniu łańcucha przed założeniem. Do ostrzenia łańcucha możemy użyć pilnika okrągłego o odpowiedniej średnicy, dobranej do rozmiaru oczek w łańcuchu (wybrane pilarki mają taki pilnik w wyposażeniu). Ręczne ostrzenie wymaga dużej wprawy, więc jeśli jest to nasz pierwszy raz i mamy wątpliwości co do jakości naszej pracy, lepiej użyć specjalnej ostrzałki lub oddać łańcuch do ostrzenia w punkcie serwisowym. Zaletą tego ostatniego rozwiązania jest możliwość zakupu nowego łańcucha, jeśli stary okaże się zbyt zużyty do ostrzenia i dalszej pracy.

Z tak przygotowaną pilarką możemy rozpocząć pracę, mając gwarancję pewnego rozruchu i bezawaryjnej pracy przez cały sezon.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel