Łańcuch i jego parametry - Jak je odczytać?

2018-10-25

Ze względu na nadchodzącą wiosnę przygotowaliśmy dla Was poniższy artykuł dotyczący doboru prowadnicy i łańcucha do pilarki spalinowej.

Informacje o parametrach technicznych łańcucha tnącego i prowadnicy można najczęściej znaleźć na opakowaniu lub w instrukcji obsługi pilarki, na prowadnicy pilarki w postaci wybitych symboli lub stronie producenta urządzenia.

Podstawowymi parametrami łańcucha tnącego i prowadnicy, które należy poznać, przed złożeniem zamówienia są:

Podziałka łańcucha tnącego (skok) – czyli odległość pomiędzy osiami pierwszego i trzeciego nitu (w dowolnym miejscu łańcucha pilarki) dzielona przez dwa i wyrażona w calach. Inaczej mówiąc, jest to odległość między kolejnymi ogniwami prowadzącymi łańcucha. Podziałka dla wszystkich elementów układu tnącego (łańcucha, prowadnicy i bębna sprzęgła) musi być taka sama.

Najczęściej stosowane podziałki:
1/4", 3/8" .325",3/8, .404", 3/4"

Grubość łańcucha / rowka prowadnicy – to szerokość ogniwa prowadzącego, mierzona w części ogniwa wchodzącego do rowka prowadnicy. Większość łańcuchów występuje w dwóch odmianach: standardowej i microlite (wąski rzaz-cieńsza wersja standardowego łańcucha). Specyficzny jest w tym podziale Stihl, który stosuje również szerokość 1,6 mm.

Główny podział ze względu na szerokość ogniwa prowadzącego:

Łańcuch LowPro o podziałce 3/8" , standard 1,3 mm, Microlite (wąski rzaz) 1,1 mm
Łańcuch o podziałce .325", standard 1,5 mm, microlite 1,3 mm, Stihl 1,6 mm
Łańcuch o podziałce 3/8", standard 1,5 mm, Stihl 1,6 mm
Łańcuch o podziałce .404", standard 1,6 mm, standard 2,0 mm
Łańcuch o podziałce 3/4", standard 3,0 mm

Długość łańcucha, czyli Ilość ogniw prowadzących. Można łatwo policzyć ogniwa łańcucha poruszające się w rowku prowadnicy. Ich ilość jest zależna od długości używanej prowadnicy i z wyjątkiem łańcuchów o nieparzystej liczbie ogniw prowadzących jest ich dwa razy więcej niż zębów tnących łańcucha.
Długość prowadnicy – nie jest całkowitą długością prowadnicy, a określa wyłącznie długość części roboczej prowadnicy. Mierzona od jej noska do początku obudowy pilarki. Nie wlicza się do niej długości końcówki montażowej. Zazwyczaj mierzona jest w calach lub centymetrach
Końcówkę prowadnicy, którą mocujemy do naszej pilarki, należy dokładnie porównać z końcówką produktu.
Poniżej grafika ilustrująca jak zmierzyć łańcuch w naszej pilarce


Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel