NIEZBĘDNIK WŁAŚCICIELA OGRODU

2018-09-28

Choć ogrody się różnią sposobem zagospodarowania, rosnąca w nim roślinność - drzewa, krzewy czy byliny– wymaga systematycznej pielęgnacji. Na początek należy zaopatrzyć się w zestaw niezbędnych narzędzi, którymi będziemy prawidłowo wykonywać konieczne prace pielęgnacyjne. Z czasem, gdy będziemy już wiedzieli, jakie rośliny dominują w ogrodzie i jakich prac musimy wykonać najwięcej, do zestawu podstawowego będziemy mogli dokupić kolejne narzędzia i urządzenia – takie, które wprawdzie ułatwiają różne działania, ale bez których zasadniczo (przynajmniej w pierwszych sezonach) można się obejść. Będą to narzędzia akumulatorowe, elektryczne czy spalinowe, które przyspieszają wykonywanie poszczególnych prac – a to jest tym ważniejsze, im ogród jest większy i im więcej jest w nim roślin wymagających pielęgnowania. W jakie narzędzia ogrodowe należy zaopatrzyć się w pierwszej kolejności?

NIEZBĘDNIK WŁAŚCICIELA OGRODU:
Szpadel do przekopywania grządek, kopania dołów, przenoszenia ziemi, powinien być wykonany z solidnej blachy i mieć wygodnie ukształtowany uchwyt. Wysokiej klasy modele mają amortyzatory, zapobiegające odbiciu przy uderzenie w twardy element, np. kamień.

Grabie o ostrych zębach do wygrabiania martwych pędów i kłączy z trawnika, grabienia powierzchni przekopanej gleby w celu usunięcia kamieni, korzeni, patyków oraz jej wyrównania. Szerokość „grzebienia” grabi to średnio 18-41 cm.

Grabie elastyczne (wachlarzowe) z tworzywa sztucznego lub aluminium do grabienia liści, ściętej trawy i innych lekkich odpadów ogrodowych. Szerokość takich grabi to zwykle 27-50 cm. W niektórych modelach można ją regulować.

Widły szerokozębne do przekopywania gleby bez odwracania skiby, wzruszania gleby podczas odchwaszczania, do rozluźniania twardego podłoża (przez pionowe wbijanie zębów i lekkie poruszanie na boki) co prowadzi do lepszego napowietrzenia podłoża, do przerzucania kompostu, skoszonej trawy, stert chwastów czy liści. Szczególnie polecany do zabiegów wykonywanych na powierzchniach porośniętych roślinami.

Łopatka, pazurki, motyczka (czasami pazurki i motyczka połączone są w jedno narzędzie) do prac na grządkach: wzruszania gleby, odchwaszczania, sadzenia niewielkich roślin i cebul.

Wąska łopatka (wycinak) do usuwania chwastów (zwłaszcza tych z korzeniem palowym).

Sekator nożycowy do usuwania pędów zielonych i zdrewniałych o średnicy do 25 mm; ewentualnie sekator kowadełkowy do grubszych pędów zdrewniałych.

Sekator o przedłużonych rękojeściach czyli oburęczny (nożycowy lub kowadełkowy) do cięcia grubszych i twardych pędów o średnicy do 45 mm.

Piła ogrodowa „lisi ogon” do usuwania drobniejszych gałęzi lub piła kabłąkowa do usuwania grubszych gałęzi i cięcia drewna.

Konewka pojemności 7,5-12,5 l do podlewania rabat, roślin w donicach, skrzynkach i pojemnikach oraz pojedynczych egzemplarzy posadzonych w gruncie.

Nożyce do trawy (ręczne lub akumulatorowe) do docinania brzegów trawnika przy chodniku, murze, rabatach.

Kosiarka – do małego trawnika wystarczy bębnowa o napędzie ręcznym. Na większym (do 500 m²) sprawdzi się elektryczna, a powyżej 500 m² lepiej zaopatrzyć się w spalinową.

Wąż ogrodowy z zestawem zraszaczy – zależnie od wielkości, kształtu i rodzaju powierzchni podlewanych mogą być wahadłowe, dookolne, sektorowe oraz końcówki ręczne.

Wiadro lub pojemnik (metalowe lub z tworzywa sztucznego) do gromadzenia i przenoszenia odpadów ogrodowych oraz wody.

Taczki do przewożenia odpadów ogrodowych i ziemi, a także narzędzi i różnych urządzeń.

Rękawice ogrodowe. Warto mieć kilka par: na przykład cieńsze wzmocnione warstwą lateksu do prac wymagających większej precyzji, czyli pielęgnacji roślin kwitnących czy sadzenia, grubsze wzmocnione PCW oraz solidne skórzane chroniące przed urazami.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel