Piła łańcuchowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

2018-10-18
Za pomocą pilarki zetniemy drzewo, przygotujemy drewno na opał, dostosujemy go do przygotowania desek i różnego rodzaju konstrukcji czy chociażby przytniemy gałęzie lub krzaki. Wszystko w sposób szybki i bez większego wysiłku. Pamiętajmy jednak o tym, iż piła łańcuchowa dostępna jest w wielu modelach i rodzajach, które różnią się między sobą budową i możliwościami. Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Jaka piła łańcuchowa – elektryczna czy spalinowa?

Pierwszą i od razu najważniejszą decyzją będzie wybór silnika pilarki.

PIŁA ŁAŃCUCHOWA SPALINOWA. Dobrej jakości piły łańcuchowe są przeważnie wyposażone w silnik dwusuwowy, który zasilany jest mieszanką benzyny i oleju.

Charakteryzuje się one przede wszystkim dużo większą mocą w porównaniu do urządzeń elektrycznych, dlatego też stosowane są przeważnie do realizacji szczególnie ciężkich prac (na przykład do ścinania sporych i grubych drzew). Ich budowa jest również masywniejsza, co samo w sobie sprawia, że możliwości ich wykorzystania są szersze. Dzięki temu, pilarka jest także solidna i wytrzymała – niestraszne jej przeciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Kolejną zaletą piły spalinowej jest fakt, iż możemy używać jej w każdym miejscu, bez ograniczeń związanych z długością kabla. Ze względu na swoją mobilność, jest to doskonała piła łańcuchowa do lasu, gdzie o energię elektryczną raczej trudno.

Jakie są wady pilarki spalinowej? Wskazać należy przede wszystkim na fakt emitowania przez nią szkodliwych spalin do atmosfery, które wpływają na otaczające nas środowisko. Piły spalinowe są ponadto dużo głośniejsze od rozwiązań elektrycznych – emitowany hałas sprawia, że konieczne jest stosowanie specjalnych, ochronnych słuchawek.

Piła łańcuchowa spalinowa jest także bardzo ciężka. Ze względu na konstrukcję silnika, a także zastosowanie pojemników na benzynę i olej, waga tych urządzeń może przekroczyć granice 5 kilogramów. Nie należy zapominać także o tym, iż bardziej skomplikowana budowa pilarki spalinowej sprawia, iż jest ona droższa w eksploatacji. Mowa tu przede wszystkim o konieczności częstego serwisowania urządzenia oraz ewentualnych naprawach, które mogą uderzyć nas po kieszeniach. Z tego też względu należy używać odpowiedniej benzyny i oleju, aby nie narażać się na możliwość wystąpienia różnego rodzaju awarii.

Jaka piła spalinowa?

Chcąc dokonać właściwego wyboru pilarki spalinowej, musimy zwrócić uwagę na szereg parametrów, które decydują o jej wydajności i sposobie wykorzystania.

  • Moc - podawana jest ona w koniach mechanicznych (KM). Jaka moc będzie odpowiednia? Oczywiście wszystko zależy od przeznaczenia pilarki. W przypadku najdrobniejszych prac związanych między innymi z przycinaniem gałęzi czy niewielkim nacinaniem drewna, wystarczające okażą się pilarki o mocy do 2,5 KM. W przypadku wycinki średnich drzew, przygotowywania opału, desek czy różnego rodzaju drewnianych konstrukcji, powinniśmy zdecydować się na piłę o mocy z przedziału od 2,5 do około 5 KM. Co jednak w przypadku prac profesjonalnych i wycinki solidnych drzew? W takiej sytuacji moc urządzenia musi koniecznie przekraczać granicę 5 KM.
  • Pojemność silnika – w sposób bezpośredni przekłada się na moc i wydajność silnika (im większa pojemność, tym cięższe prace możemy wykonywać). Oczywiście musimy pamiętać o tym, iż silniki o sporej pojemności będą wymagały większej ilości benzyny i oleju, to zaś przełoży się na zwiększenie naszych wydatków. Pojemność silnika nie może być więc ani zbyt mała, ponieważ dużo czasu zajmie nam wykonanie zaplanowanych czynności (co również zwiększy wykorzystanie benzyny i oleju), ani zbyt duża, gdyż spalanie będzie nieadekwatne do naszych potrzeb.
  • Długość prowadnicy – jest ona elementem roboczym, na którym umieszczony jest łańcuch pilarki. Im więc prowadnica dłuższa, tym większe są możliwości piły. Jaka prowadnica będzie wystarczająca? W przypadku urządzeń spalinowych, najkrótsze prowadnice mają długość około 30-35 centymetrów. Okażą się ona zupełnie wystarczające podczas najlżejszych prac. Chcąc udać się jednak do lasu, będziemy potrzebowali prowadnicy o długości od 40 do 45 centymetrów. Najcięższe prace wymagać będą pilarki z prowadnicą o długości od 50 do nawet 100 centymetrów.
  • Waga – urządzenia najsłabsze ważą poniżej 4 kilogramów. Pilarki do bardziej intensywnych ważyć mogą jednak powyżej 5, a nawet 10 kilogramów.
  • Poziom generowanego hałasu – silniki spalinowe generują zazwyczaj hałas powyżej poziomu 110 dB, dlatego też będziemy musieli zakupić również ochronne słuchawki.
  • Funkcje i wyposażenie dodatkowe – wspomnieć należy przede wszystkim o różnego rodzaju systemach, które ułatwiają pracę. Mowa między innymi o ułatwianiu rozruchu urządzenia i napinania łańcucha, hamulcu bezpieczeństwa, systemie oczyszczania spalin, a także minimalizacji drgań. Dobrym rozwiązaniem okaże się również piła łańcuchowa na wysięgniku. Dzięki niemu będziemy mogli przycinać wysoko umiejscowione gałęzie bez konieczności wychodzenia na drabinę.

Piła łańcuchowa spalinowa – jaka firma i cena?

Najtańsza pilarkę z silnikiem spalinowym zakupimy za niewiele ponad 300 złotych. Jej moc nie przekroczy jednak poziomu 2,5 KM, dlatego powinna być wykorzystywana do prac najlżejszych. Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w pilarkę o mocy w okolicach 5 KM, będziemy musieli zapłacić od 400 do nawet 900 złotych. Piły najmocniejsze zazwyczaj kosztują ponad 1000 złotych. Jeżeli chodzi natomiast o konkretnych producentów, godna polecenie jest piła spalinowa Makita, NAC oraz Husqvarna.

PIŁA ŁAŃCUCHOWA ELEKTRYCZNA. Największą zaletą urządzeń elektrycznych jest brak wad pilarek spalinowych. Nie musimy martwić się spalinami i wysokim poziomem hałasu. Ich ewentualna awaria również nie okaże się tak uporczywa i kosztowna, jak w przypadku silników spalinowych. Wspomnieć należy również o łatwiejszej pracy z wykorzystaniem pił elektrycznych – są one bowiem dużo lżejsze i nie emitują tak mocny drgań, dlatego nadają się doskonale do wykonywania czynności precyzyjnych.

Na tym jednak zalety pilarki elektrycznej się kończą. Podstawowym jej ograniczeniem jest kabel, który należy podłączyć do zasilania sieciowego. Sprawia to, że piłę wykorzystamy wyłącznie do pracy wokół domu. Jednak nawet jeśli posiadamy tak długi przedłużacz, by udać się z pilarką do lasu, nie zdziałamy tam wiele. Silniki elektryczne są bowiem dużo słabsze od modeli spalinowych, dlatego raczej nie pozwolą nam one na ścięcie solidnych rozmiarów drzewa.

Pewnym wyjściem okazać się może piła łańcuchowa akumulatorowa. Zyskujemy dzięki niej mobilność, jednak nie powinniśmy liczyć na nic więcej. Pilarki te są bowiem bardzo słabe, sam akumulator ładuje się bardzo długo, jest on również dosyć ciężki. Piły akumulatorowe mogą pracować bez konieczności ładowania do godziny, co również nie jest zbyt zachęcające.

Jaką pilarkę elektryczną wybrać?

Charakteryzuje się ona niemal tymi samymi parametrami, co piła spalinowa – ich wartości są jednak inne.

Moc – jest podawana w kilowatach (kW) bądź w watach (W). Do najprostszych prac przydomowych nie potrzebujemy piły o mocy większej niż 1,2 kW (1200 W). W przypadku nieco bardziej wymagających czynności, warto zdecydować się natomiast na pilarkę z silnikiem o mocy od 1,5 do 2,4 kW (1500-2400 W).

Zasilanie – większość modeli pił elektrycznych zasilana jest napięciem równym 230-240 V.

Długość prowadnicy – tak jak w przypadku pił spalinowych, im jest ona dłuższa, tym więcej możemy zrobić. Ze względu na pewne ograniczenia modeli elektrycznych, maksymalna długość prowadnicy jest zdecydowanie krótsza od tego, czego możemy spodziewać się w przypadku pilarek spalinowych. Najkrótsze urządzenia wyposażone są w prowadnicę o długości od 15 do 20 centymetrów. W przypadku silniejszych typów, wartość ta rośnie do przedziału od 30 do 40,6 centymetrów.

Waga – jak już powiedzieliśmy, jest ona mniejsza i zazwyczaj nie przekracza 5 kilogramów.

Poziom hałasu – maksymalne wartości oscylują w granicach 100 dB.

Funkcje i wyposażenie dodatkowe – poza tym, co zostało wspomniane przy okazji przedstawianiu pilarek spalinowych, na rynku spotkać możemy się również między innymi z blokadą gazu czy ostrzałką do łańcucha.

Pilarka elektryczna – jaka cena i firma?

Wśród różnych producentów największym uznaniem cieszy się piła łańcuchowa elektryczna Makita, NAC, Einhell, Husqvarna, Tryton, Bosch i Hitachi. Za ile kupimy piłę elektryczną? Najtańsza kosztuje niewiele ponad 200 złotych, natomiast za urządzenie pozwalające wykonać nieco bardziej wymagające pracę, będziemy musieli zapłacić od 300 do 900 złotych.

Jaka piła łańcuchowa do domu? 

Jeżeli nie zamierzamy wykonywać intensywnych prac w lesie, nieopłacalny będzie zakup pilarki mocnej i drogiej – nigdy nie wykorzystamy bowiem jej potencjału, a gałęzie, krzewy czy niewielkie deski możemy przeciąć piłą o mocy do 2,5 KM lub 1,2 kW. Nieco tańsze są piły elektryczne, dlatego to one okażą się podstawowym wyborem dla amatorów. Jeżeli jednak nie chcemy zmagać się z ciągnącym się kablem, warto zakupić pilarkę spalinową o mocy do 2,5 KM i prowadnicy o długości około 35 cm.

Jaka piła spalinowa do lasu? 

Konieczna okaże się pilarka spalinowa, modele elektryczne i akumulatorowe nie dadzą sobie bowiem rady podczas ścinania większych drzew. Będziemy potrzebowali więc urządzenia o mocy co najmniej 5 KM i prowadnicy o długości powyżej 40 cm.


 


Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel