Piła składana do drewna - jak wybrać? Jaka piła ogrodowa do gałęzi będzie najlepsza?

2018-10-12

 

2 podstawowe typy pił składanych

Każda piła składana profilowana jest tak, aby cięcie nią było jak najłatwiejsze, a to oznacza, że dla każdego narzędzia można też określić idealną pozycję. Właśnie na tej podstawie wyróżnia się dwa typy pił składanych: piły japońskie i piły klasyczne.

  • Piły składane typu japońskiego: są przeznaczone przede wszystkim do cięcia mokrych gałęzi, a ich profil ukształtowany jest tak, aby najlepsze efekty cięcia uzyskiwać przy ruchu ostrza skierowanego do siebie. Jest to może mało intuicyjny sposób użytkowania piły, ale bardzo skuteczny.  • Piły składane klasyczne: dociskane, a nie dociągane do ciętych gałęzi, lepiej radzą sobie z przesuszonymi konarami. Są bardziej uniwersalne i łatwiejsze w prowadzeniu od pił typu japońskiego, dlatego też są polecane częściej.Jaką piłę składaną wybrać – kryteria

Kryteriów wyboru piły składanej jest całkiem sporo i wiele zależy od prognozowanych zastosowań, ponieważ to przez ich pryzmat należy dokonać oceny poszczególnych opcji.

  • Waga: bardzo ważna dla osób zajmujących się survivalem – dla nich piłka składana o masie 100-150 g to doskonałe rozwiązanie, natomiast klasyczna piła ogrodnicza składana może być cięższa nawet kilkukrotnie i nie będzie to wielkim problemem. Masa jest oczywiście powiązana z wielkością i tutaj trzeba zdecydować, które z tych dwóch kryteriów będzie ważniejsze w konkretnym przypadku.
  • Wielkość: ocenia się nie tyle wielkość całej piły, ile raczej długość brzeszczotu. Uniwersalne piły mają dość krótkie brzeszczoty (po 16-18 cm). Najlepszymi jednak można przy odrobinie wprawy przeciąć z powodzeniem nawet konar dwukrotnie grubszy, a więc w większości przypadków długość brzeszczotu nie będzie fizycznym ograniczeniem. Trzeba jednak pamiętać, że dłuższy brzeszczot często pozwala na sprawniejszą i wygodniejszą pracę, ale ceną za to jest też większa wrażliwość na obciążenia boczne i wyginanie, tym większa, im cieńszy jest brzeszczot.
  • Producent: to kwestia bardzo istotna. Zarówno wśród ogrodników, jak i miłośników przetrwania dobrą opinią cieszy się piła składana Fiskars, a sadownicy dodatkowo często stawiają na markę Gardena. To właśnie jedna z pił składanych tej marki została uznana za najlepszą piłę do okrzesywania drzew.
  • Dodatkowe wyposażenie: w zasadzie jedyną dość często stosowaną opcją jest hak. Specjalnie zakrzywione ostrze zabezpiecza przed zsunięciem się piły z ciętej gałęzi, jednak w pewnych okolicznościach może być ograniczeniem, ponieważ przez hak niemożliwe jest cięcie gałęzi o średnicy większej niż długość brzeszczotu.
  • Blokada: zabezpiecza ostrze przed zamknięciem, więc jest ważnym zabezpieczeniem. Blokady w praktycznie wszystkich dziś popularnych piłach składanych są skręcane, zatem ideałem byłaby taka, którą można łatwo skręcić i rozkręcić, a jednocześnie która doskonale przytrzymywałaby ostrze. W praktyce z jednej z tych trzech cech trzeba zrezygnować – nawet w piłach składanych bardzo wysokiej jakości zwykle jeśli zabezpieczenie jest bardzo dobre, to odkręcenie blokady wymaga sporej siły, rzadko na odwrót.
  • Profil: teoretycznie nie jest niezbędny, jednak piła składana profilowana pozwala na wygodniejszą pracę, ponieważ ostrze lepiej się prowadzi i często jest mniej wrażliwe na działanie obciążeń bocznych. Oczywiście w każdym przypadku należy starać się ciąć maksymalnie dokładnie i profil nie ma tu większego znaczenia, natomiast faktycznie dla osób niemających doświadczenia profilowane ostrze może być dużym ułatwieniem.

Na co uważać przy zakupie?

W przypadki pił składanych trzeba uważać przede wszystkim na podróbki i produkty kiepskiej jakości. Doskonałe piły składane łączą w sobie dwie cechy – są na tyle ostre, że bardzo łatwo się nimi zranić i jednocześnie zaprojektowane tak, że najczęściej do zranienia powstaje jedynie przez nieuwagę, natomiast w przypadku kiepskich pił, które są zasadniczo tępe i nieoptymalnie ukształtowane, zranić się zdecydowanie łatwiej, ponieważ samo narzędzie jest zaprojektowane mniej ergonomicznie.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel