Piła stołowa - jak wybrać? Która najlepsza?

2018-10-05

Piła stołowa czy ukośnica

Przed rozpoczęciem analizy ofert najpopularniejszych producentów warto zawsze zastanowić się, czy podstawowa krajzega jest wystarczającym sprzętem. Podstawowa cyrkularka jest bowiem narzędziem uniwersalnym, ale z jednym podstawowym ograniczeniem – pozwala jedynie na cięcie prostopadle do podłoża (w tym wypadku do stołu). Owszem, w większości przypadków to wystarcza, ale jeśli konieczne będzie również cięcie kątowe, zamiast piły stołowej lepiej sprawdzi się ukośnica.

Jak wybrać idealną piłę stołową?

Ponieważ wybór jest bardzo duży, omawianie każdego parametru z osobna nie ma większego sensu – wygodniej i korzystniej jest wskazać kilka różniących się od siebie typów pilarek stołowych i wybrać spośród tych grup tę, która najpełniej będzie realizowała pokładane w niej nadzieje. Po wyborze grupy sprzętu idealny model dobiera się już tylko pod kątem głównego parametru roboczego, jakości oraz ceny.

     

  • Pilarka stołowa uniwersalna: to niezbyt duże urządzenie o przeciętnej mocy. Jest to dobra pilarka stołowa dla amatora, ponieważ radzi sobie z większością materiałów (po doborze odpowiedniego ostrza). Dzięki niewielkiej masie pilarki uniwersalne są jeszcze w miarę mobilne, więc zdają egzamin w ciasnym garażu albo małym przydomowym warsztacie. Nie są może nadzwyczaj trwałe, ale przy dość niskiej cenie reprezentują poziom, który w zupełności wystarcza do zastosowań domowych.
  • Piła stołowa precyzyjna: w zasadzie jest to po prostu wysokiej jakości pilarka uniwersalna, jednak ze względu na to, że najlepsze z tych urządzeń są dość kosztowne, warto wyróżnić je jako odrębny typ. Pilarki precyzyjne zwykle cechują się bardzo wysoką prędkością obrotową (w przypadku urządzeń do obróbki twardego drewna powinno to być około 5000 obrotów na minutę) i wysokiej jakości ostrzami z niewielkimi, ale licznymi zębami.
  • Piła stołowa z heblarką: dzięki takiemu urządzeniu można poza cięciem również heblować. Najważniejszą zaletą wyboru takiego sprzętu jest fakt, że nie będą potrzebne dwa urządzenia, które zajmowałyby znacznie więcej miejsca. Wybór piły stołowej z heblarką jest więc polecany przede wszystkim do niezbyt dużego garażu czy warsztatu.
  • Piła stołowa na siłę: zasilana prądem trójfazowym (400 V) piła stołowa jest urządzeniem o podwyższonej mocy, co oznacza, że jest również wydajniejsza, często bardziej precyzyjna ze względu na jeszcze większą prędkość obrotową, ale też droższa w eksploatacji. Tego rodzaju urządzenie na pewno nie przyda się w czasie cięcia niewielkiej ilości kantówki na opał, ale w profesjonalnym warsztacie produkującym meble z twardego drewna sprawdzi się doskonale.
  • Pila stołowa formatowa: urządzenie tego typu ma prowadnice pozwalające na precyzyjne ustawienie nawet bardzo dużych elementów, dzięki czemu cięcia są szybsze i pewniejsze. Podstawową wadą jest oczywiście rozmiar samego stołu, ale w przypadku większości modeli z wyższej półki poza stołem przy pile zainstalowane są również dodatkowe prowadnice i miary umożliwiające obróbkę dużych elementów dopiero po rozłożeniu dodatkowego osprzętu, dzięki czemu oszczędza się miejsce w garażu, chowając nieużywane prowadnice.

 

Jaka pilarka stołowa do domu?

Jasnej odpowiedzi na to pytanie nie da się dać, ponieważ wszystko zależy od planowanych zastosowań. Inne urządzenie powinni wybrać profesjonaliści, a inne przeznaczone są dla amatora, natomiast zawsze warto rozważyć kilka cech charakterystycznych urządzenia i porównać je z oczekiwaniami. Te cechy to:

  • cena;
  • wydajność i precyzja cięcia;
  • jakość wykonania;
  • bezpieczeństwo;
  • ilość miejsca potrzebnego do ustawienia piły.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel