Podstawowymi narzędziami każdego majsterkowicza są śrubokręty, ale mało kto wie, jak prawidłowo są nazywane i oznaczane.

2018-07-06
Podstawowymi narzędziami każdego majsterkowicza są śrubokręty, ale mało kto wie, jak prawidłowo są nazywane i oznaczane.Podstawowymi narzędziami każdego majsterkowicza są śrubokręty, ale mało kto wie, jak prawidłowo są nazywane i oznaczane.

Wkrętaków niemożne zabraknąć standardowym przyborniku, a w wielu domach można spotkać ich sporą liczbę. Często w różnych typach, kolorach, rozmiarach, ale także w różnych jakościach. Jaki to rodzaj śrubokrętów? I jakiego rodzaju śrub używać w połączeniu z jakim śrubokrętem?

Śrubokręt płaski


Wkrętak płaski lub popularnie nazywany „płaskim śrubokrętem”. Ponieważ chwyt śrubokręta Phillipsa w połączeniu ze śrubą Phillipsa jest lepszy, płaskie wkręty i śrubokręty szczelinowe są używane o wiele mniej.

Wkrętak płaski jest obecnie szczególnie przydatny w przypadku wkrętów ozdobnych. Często rozpoznajesz tę śrubę po wypukłej głowie.

Śrubokręt płaski występuje w różnych rozmiarach. Rozmiar jest podany na szerokości główki wkrętaka w mm. Masz więc wkrętaki płaskie o rozmiarze 2 mm, ale także o średnicy 6,5 mm. Często rozmiar jest wskazany w połączeniu z długością śrubokręta. Na przykład 6,5 × 150 mm. 6,5 to szerokość głowy i 150 długości śrubokręta.

Wadą śrubokręta płaskiego jest to, że można go wysunąć z gniazda podczas wkręcania. Jeśli wysuniesz się ze śruby, możesz uszkodzić materiał, w który wkręcasz. Aby temu zapobiec, musisz upewnić się, że używasz odpowiedniego śrubokrętu do prawidłowej śruby.

Wskazówka: obracając śrubą z rowkiem, obracaj śrubokrętem jedną ręką. Drugą ręką przytrzymaj śrubokręt na miejscu wkrętu.

Wkrętak PH Phillips


Śrubokręt PH Phillips lub wkrętak Philips to powszechnie używany wkrętak krzyżakowy. Ten śrubokręt został wynaleziony przez firmę Philips. Dlatego nadal mówimy o śrubokrętach Philips.

Rozmiar wkrętaka krzyżakowego PH oznaczony jest symbolem PH, a następnie numerem. W sumie jest 5 rozmiarów. PH0, PH1, PH2, PH3 i PH4. Najczęściej stosowanym rozmiarem wkrętaka krzyżowego jest PH2.

Wkrętak PZ Phillips


Śrubokręt krzyżakowy PZ lub śrubokręt Pozidriv jest bardzo podobny do wkrętaka krzyżakowego PH. W śrubokrętach krzyżakowych PZ znajduje się dodatkowy krzyżyk, dzięki czemu możesz uzyskać dodatkowy uchwyt na śrubie (jeśli używasz właściwych śrub).

Rozmiar śrubokręta krzyżakowego PZ, podobnie jak śrubokręt krzyżakowy PH, oznaczony jest przez PZ, po którym następuje liczba. Obowiązują również rozmiary PZ0, PZ1, PZ2, PZ3 i PZ4.

Można również dokręcić śruby za pomocą głowicy PZ lub standardowego śrubokręta Phillips (wkrętak PH), ale nie odwrotnie.

Wkrętak Torx


Wkrętak Torx ma nieco inną głowicę niż śrubokręty Phillipsa. Głowica śrubokręta torx ma kształt sześcioramiennej gwiazdy. Śruby Torx można dokręcać tylko śrubokrętem Torx.

Zaletą śrubokręta torx jest to, że łatwiej jest użyć więcej siły niż za pomocą śrubokręta Phillipsa.

Rozmiar śrubokrętów torx oznaczony jest literą T, po której następuje liczba. Pierwsze dziesięć środków to po prostu od T1 do T10. Następnie za każdym razem są kroki po pięć (T15, T20 itd.). Wyjątkiem jest tu T27, powszechnie używany.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018

Polecane

$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel