Podstawy lutowania dla początkujących majsterkowiczów

2018-06-30
Podstawy lutowania dla początkujących majsterkowiczówWielu początkujących majsterkowiczów zadaje sobie pytane " jak lutować? ". W tym artykule postaramy się przedstawić podstawy tej czynności, na jednym z najprostszych przykładów - łączeniu przewodów. Nie jest to skomplikowana operacja, ale do lutowania malutkich i skomplikowanych elementów, będzie potrzebna wprawa.

Naszymi podstawowymi akcesoriami będą :
Lutownica transformatorowacyna i kalafonia.

Znacznie ułatwią nam zadanie :
Koszulka termokurczliwa, kombinerki lub szczypce

Na początek przygotujmy sobie stanowisko, abyśmy mogli bezpiecznie i wygodnie działać. Upewnijmy się że w miejsu w którym będziemy lutować, przypadkowo spadająca cyna nie narobi szkód (np. przypali dywan).

Zacznijmy od ściągnięcia około pół centymetra izolacji z przewodów i zakręćmy końcówki.

Nagrzewamy lutownicę, wkładamy kabel do pojemnika z kalafonią i delikatnie dotykamy go lutownicą.
Przytrzymujemy kabel kombinerkami, przykładamy do niego nagrzaną lutownicę a po około 3-5 sekundach przykładamy do przewodu cynę.
Jeśli stwierdzimy że cyny na kablu jest wystarczająco oddalamy cynę i lutownicę.
Tak samo postępujemy z drugim przewodem.

Nagrzewamy lutownicę. Jeden kabel wkładamy do kombinerek a drugi bierzemy w rękę.
Grzejemy cynę na kablu w kombinerkach, po roztopieniu przykładamy drugi kabel i czekamy około 3 sekund aż cyna na drugim, kablu się roztopi a kable połączą.

Zakładamy i obkurczamy koszulkę termokurczliwą. ( Pamiętajmy że jeśli przewody kończą się szerszym elementem, to koszulkę termokurczliwą na przewód zakładamy przed zlutowaniem w całość i przesuwamy na bok, aby po zlutowaniu umieścić ją w odpowiednim miejscu i obkurczyć).Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018

Polecane

$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel