Tarcze do szlifierki kątowej - jak dobrać prawidłową tarczę zależnie od rodzaju pracy

2018-07-28
Tarcze do szlifierki kątowej - jak dobrać prawidłową tarczę zależnie od rodzaju pracy
Szlifierka kątowa jest bardzo niezbędnym narzędziem w warsztacie. Można ją zastosować do szlifowania obrabianych materiałów (jak sama nazwa wskazuje), do wykonywania nacięć oraz naturalnie do cięcia. Rodzaj obiektów do jakich można zastosować szlifierkę, zależy przede wszystkim od tego, jakie tarcze szlifierskie wybierzemy. Warto wiedzieć, dlaczego odpowiednio dobrane tarcze do szlifierki są ważną kwestią, gdyż pomoże to zapewnić większą wydajność pracy, obniżyć jej koszty oraz zwiększyć bezpieczeństwo w jej trakcie.


 

Tarcze do szlifierki – dobór rozmiaru tarczy

Dobierając tarcze do szlifierki kątowej powinniśmy zwracać uwagę na kilka parametrów. Pierwsza rzecz - bezwzględnie musimy dopasować rozmiar naszej tarczy do rozmiaru szlifierki. Każda szlifierka jest dostosowana do konkretnego rozmiaru tarczy szlifierskiej oraz odpowiedniego rozmiaru otworu pod nią. Nie można nigdy dopuścić do sytuacji założenia tarczy o otworze różnym od trzpienia szlifierki. O ile w przypadku za małego otworu jest to po prostu niewykonalne (chyba, że znajdzie się ktoś niezwykle zdeterminowany), to założenie tarczy o zbyt dużym otworze w stosunku do trzpienia może doprowadzić do niezwykle niebezpiecznej sytuacji, gdzie tarcza może spaść z szlifierki i spowodować zagrożenie życia użytkownika. W przypadku średnicy zewnętrznej tarczy powinniśmy również dopasować tarczę do sugerowanego przez producenta rozmiaru. Zbyt duża tarcza może uniemożliwić założenie osłony na szlifierkę, która ma za zadanie wyłapywanie odprysków metalu oraz chronić użytkownika przed niebezpieczeństwami wynikającymi z eksploatacji tarczy (np.: pęknięcie tarczy w trakcie pracy).
 

Tarcze do szlifierki – dobieranie na podstawie obrabianego materiału

Drugim równie ważnym kryterium doboru tarcz szlifierskich jest rodzaj obrabianego materiału. W zależności od rodzaju tworzywa, z którym pracujemy, powinniśmy dobrać odpowiedni typ tarczy. Najczęściej możemy spotkać się z uniwersalnymi tarczami do metalu, które są stosowane powszechnie do cięcia stali i metali żelaznych. Można spróbować zastosować je do cięcia również metali kolorowych, takich jak miedź lub do aluminium, jednak nie są one idealnymi rozwiązaniami do tego zadania, gdyż zostawiają dużą ilość zadziorów na powierzchni, przebarwienia oraz dość szybko się przegrzewają. Do cięcia zarówno aluminium jak i miedzi stosuje się specjalne rozwiązania, posiadające odpowiednie dodatki w materiale ściernym. Analogicznie przedstawia się sytuacja doboru tarcz do cięcia stali nierdzewnej oraz materiałów plastikowych.W przypadku cięcia betonu, ceramiki, kamienia itd. powinniśmy zastosować diamentowe tarcze do szlifierki. W zależności od zastosowań możemy spotkać się z tarczami płaskimi o ciągłej obręczy, o segmentowanej obręczy oraz z tarczami o konstrukcji Turbo, pozwalającymi na bardzo dużą szybkość cięcia przy jednoczesnej dużej trwałości. Wybierając tarcze diamentowe musimy kierować się rodzajem pracy jaką będziemy wykonywać, gdyż w przypadku błędnie dobranej tarczy, może ona się błyskawicznie zużyć.
 

Tarcze do szlifierki – dobór na podstawie prędkości i rodzaju pracy

Ostatnią kwestia na jaką warto zwrócić uwagę przy doborze tarcz jest maksymalna prędkość w z jaką można używać tarczy. Sprawdzić powinniśmy prędkość maksymalnej pracy szlifierki porównaną do maksymalnej prędkości tarczy. Należy mieć to na uwadze, gdyż tarcza obracająca się z zbyt dużą prędkością może się szybko przegrzewać, zużywać a nawet nie wytrzymać obciążenia i pęknąć w trakcie pracy.

Rodzaj wykonywanej pracy również jest istotną kwestią przy doborze tarcz do szlifierki kątowej. Jeżeli naszym celem jest cięcie obrabianego materiału, powinniśmy wybrać cienkie tarcze (około 1-3 milimetry), a jeśli pragniemy używać tarcz do szlifowania, powinniśmy szukać grubości około 5-6 milimetrów.

Dobór tarcz do szlifierki kątowej jest kwestią istotną. Błędnie dobrane mogą powodować uszkodzenia obrabianego materiału, straty finansowe a nawet zagrożenie zdrowia operatora szlifierki. Przed montażem tarczy należy zatem zadać sobie pytanie, czy tarcza której używam na pewno będzie pasowała do materiału i do urządzenia.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel