Wybieramy rozdrabniarkę do gałęzi - na co zwrócić uwagę.

2018-11-02

Rozdrabniarka do gałęzi to sprzęt coraz częściej wykorzystywany w przydomowych ogrodach i na działkach.Będąc w posiadaniu rozdrabniarki do gałęzi z łatwością pozbędziemy się zdrewniałych pędów i cieńszych gałęzi po cięciu krzewów i drzew. Zmielone części roślin zajmują mniej miejsca i szybciej ulegają przekompostowaniu. Poniżej przedstawimy jaka jest budowa rozdrabniarki do gałęzi, jak działa to urządzenie, jaką rozdrabniarkę kupić i jak ją używać w ogrodzie.
Kiedy potrzebna jest rozdrabniarka do gałęzi?
Często po przeprowadzeniu prac porządkowych na działkach i w ogrodach pozostaje nam wiele resztek roślinnych. O ile zagospodarowanie łatwo rozkładających się odpadów nie sprawia nam wiele trudności - zawsze można je przeznaczyć na obornik w formie kompostu, o tyle często pojawia się problem jak zagospodarować twarde, zdrewniałe części roślin.

Dawniej nagminne było spalanie odpadków w ogrodzie, co powodowało bardzo uciążliwe zadymianie okolicy i przedostawanie się do atmosfery szkodliwych substancji. Współcześnie takie postępowanie jest nadal uzasadnione jeśli odpady roślinne są zarażone przez choroby bakteryjne, wirusowe i grzybowe. By zapobiec roznoszeniu się chorobotwórczych mikroorganizmów warto porażone rośliny zniszczyć jak najszybciej po wycięciu, choć lepiej było by je głęboko zakopać, zamiast palić. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie by zdrewniałe gałęzie krzewów oraz drzew, pozostałe po przycięciu roślin i nie wykazujące objawów chorobowych, przeznaczyć do ponownego wykorzystania w ogrodzie.

Najlepszy sposób w jaki możemy to zrobić to posiekanie ich w rozdrabniarce do gałęzi. Praca takiej maszyny polega na dokładnym rozdrobnieniu fragmentów świeżych pędów oraz średniej grubości gałęzi. Powstałe wióry spisują się znakomicie jako zastępstwo coraz droższej kory, której w tym sezonie ceny ponownie poszybowały wysoko do góry.

Rozdrobnione resztki gałęzi stanowią doskonały materiał do ściółkowania gleby pod roślinami. Taka ściółka chroni podłoże przed nadmiernym przesychaniem i zachwaszczeniem, a w okresie zimowym zapobiega głębokiemu przemarzaniu. Resztki uzyskane po rozdrobnieniu można także dodać do kompostownia, gdzie rozluźnią one strukturę pryzmy. Niewielkie rozmiary wiórów sprawiają, że rozkładają się one szybko dostarczając bardzo dobrego kompostu z dużym udziałem próchnicy.
Jeśli chcemy samodzielnie zagospodarować większe ilości gałęzi, twardych pędów oraz innych resztek roślinnych pozostałych po pracach pielęgnacyjnych w sadzie lub ogrodzie warto już teraz rozejrzeć się za odpowiednią rozdrabniarką do gałęzi.

Budowa rozdrabniarki do gałęzi

Obecnie rynek oferuje w sprzedaży wiele modeli rozdrabniarek do gałęzi, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Sama budowa rozdrabniarki do gałęzi jest dość prosta: pod solidną obudową pracuje urządzenie tnące na zasadzie wolno obracającego się walca tnącego lub noża ślimakowego. Dawniej stosowane były także w rozdrabniarkach wirujące noże, ale ze względu na wysokie ryzyko pracy na takim urządzeniu oraz na jego hałaśliwość, zostały wycofane z produkcji. Nowe modele rozdrabniarek do gałęzi pracują bardzo cicho, a mechanizm samoczynnego wciągania fragmentów roślin do wnętrza maszyny sprawił, że praca stała się dużo bezpieczniejsza.

Jaką rozdrabniarkę kupić?
Dla posiadaczy niewielkich ogrodów najlepsze będą elektryczne rozdrabniarki do gałęzi. Moc takich urządzeń waha się między 1200 a 2500 W. Są one w stanie rozdrobnić gałęzie do średnicy maksimum 4 cm.Jeśli posiadamy duży ogród lub sad dostarczający co roku wiele gałęzi po cięciu drzew i krzewów warto zastanowić się nad zakupem spalinowej rozdrabniarki do gałęzi. Modele zasilane czterosuwowymi silnikami benzynowymi o mocy 4-8 KM są głośne, ale poradzą sobie już z gałęziami o średnicy 6-7 cm.

Jeśli to by komuś nie wystarczało, to w firmach oferujących do sprzedaży maszyny ogrodnicze pojawiły się już profesjonalne rozdrabniarki do gałęzi o dużej mocy, dzięki którym będzie można uporać się z gałęziami nawet o 20 cm średnicy. Takie urządzenia posiada obecnie prawie każda firma zajmująca się pielęgnacją zieleni miejskiej.
Podczas pracy z tego typu urządzeniami należy zawsze pamiętać, o zastosowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa, od okularów ochronnych, poprzez rękawice aż do odpowiednio dopasowanych rękawów przy koszuli lub bluzie. Jeśli mamy zamiar pociąć krótkie gałęzie, to najlepiej zaopatrzyć się w dodatkowy drążek do popychania ciętego materiału.

Jeśli nie mamy wprawy w stosowaniu tego typu urządzeń, warto zastanowić się nad zakupem rozdrabniarki posiadającej cichy, zębatkowy mechanizm rozdrabniający, który zapewnia bezpieczną pracę dzięki bezodrzutowemu cięciu odpadków. Urządzenie to jest również zaopatrzone w mechanizm automatycznego wciągania ciętych gałęzi. Musimy pamiętać, żeby gałęzie wkładać powoli i odczekać chwilkę aż zostaną całkowicie rozdrobnione. Jeśli przez przypadek mechanizm tnący zostanie zablokowany, należy jak najszybciej wyłączyć urządzenie z sieci, a następnie usunąć usterkę.
Nowsze modele rozdrabniaczy posiadają bieg wsteczny, ułatwiający oczyszczenie wnętrza, w przypadku zatkania ostrzy przez nadmierną ilość materiału przeznaczonego do rozdrobnienia. Nieliczne modele posiadają także wyłącznik przeciążeniowy, który zapobiega awarii maszyny podczas cięcia zbyt grubych lub twardych gałęzi.

By rozdrabniarka do gałęzi pracowała niezawodnie przez wiele lat, musimy pamiętać o jej czyszczeniu po każdym wykorzystaniu w ogrodzie oraz konserwacji urządzenia tnącego poprzez wprowadzenie do wnętrza maszyny smaru przez tak zwane punkty smarowania. Odpowiednio użytkowana i okresowo konserwowana rozdrabniarka do gałęzi stanie się doskonałym sprzymierzeńcem w walce z górami gałęzi, łętów oraz innych resztek pojawiających się co roku w naszym ogrodzie.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel