Wybór myjki ciśnieniowej-na co zwracać uwagę

2018-07-28
Wybór myjki ciśnieniowej-na co zwracać uwagęNapęd

Najpopularniejsze na rynku są myjki ciśnieniowe elektryczne. W sklepach mamy zróżnicowany wybór tego typu modeli. Od najmniejszych, najprostszych i bardzo tanich, po wyposażone w zbiorniki na środki myjące i z kilkoma wymiennymi końcówkami. Myjki elektryczne różnią się rodzajem pompy, w jaką są wyposażone.

Najtańsze modele mają pompy wykonane z tworzyw sztucznych, najczęściej kompozytów. Są bardzo lekkie i tanie w produkcji. Wytrzymują duże ciśnienie (nawet do 230 barów), ale ich wadą jest to, że nie mogą pracować zbyt długo. Jeśli więc chcielibyśmy na przykład umyć przyczepę campingową lub wyczyścić duży taras, to może się okazać, że zmuszeni będziemy do robienia częstych przestojów (informację o tym, jak długo bez przerwy może działać urządzenie, znajdziemy w instrukcji obsługi).

W trochę wyższej klasie myjek mamy do czynienia z pompami wykonanymi ze stopów aluminium. Te maszyny mają większą żywotność i pozwalają na długotrwałą pracę bez przerw. Mogą pracować z ciśnieniem powyżej 120 barów.

Pompy najwyższej klasy wykonane są ze stopów mosiądzu. Takie myjki pracują z ciśnieniem powyżej 140 barów.

Dla bardzo wymagających klientów produkowane są myjki z napędem spalinowym. Jednak tego typu maszyny nie mają racji bytu w przeciętnym domu. Są drogie, duże i ciężkie, a zakres prac zazwyczaj nie usprawiedliwia takiej inwestycji.
Dysze do mycia

Z korpusem myjki połączony jest pistolet z przyciskiem spustowym. Do pistoletu przymocowujemy lancę, która umożliwia wygodne sięganie do czyszczonych powierzchni, a do niej dokręcamy dyszę spryskującą.

Efektywność mycia zależy od rodzaju strumienia wody: punktowy (woda uderza w jednym miejscu), płaski (najbardziej uniwersalny), rotacyjny (bardzo silny i skuteczny) i spłukujący (spokojny, rozproszony). Im lepsza maszyna, tym większe możliwości - zwykle oznacza to więcej wymiennych dysz. W droższych modelach stosuje się dysze wielofunkcyjne, które pozwalają na regulację strumienia bez potrzeby wymiany końcówki.

Warto przy zakupie zastanowić się, czy wszystkie funkcje są niezbędne. Jeśli w domu nie mamy zbyt wielu okładzin kamiennych i chodników, to dysza rotacyjna nie będzie potrzebna. Daje najsilniejszy, najskuteczniejszy strumień, ale trzeba pamiętać, że nie wolno jej stosować na przykład do mycia samochodu. Można nią uszkodzić lakier, opony i uszczelki.Akcesoria

Oprócz wymiennych dysz mamy do dyspozycji bogatą ofertę akcesoriów. Są specjalne szczotki do mycia tarasów, okien, elewacji i rynien, a także na przykład takie, które ułatwiają wyczyszczenie płaskiego dachu przyczepy campingowej.

Poza elementami myjącymi możemy skorzystać z takich elementów, jak dysze do nakładania piany aktywnej czy osobne pojemniki na środki myjące (zdarza się czasem, że takie zbiorniki są integralnymi elementami korpusu). Zbiornik można wypełniać chemicznymi, aktywnymi środkami myjącymi. Trzeba tylko pamiętać o sprawdzeniu, czy mogą być one stosowane w tego typu maszynach i jak długo mogą pozostawać na mytych powierzchniach.

Konserwacja

Myjkę należy utrzymywać w czystości. Woda pryskająca w trakcie mycia samochodu czy domowej elewacji niesie dużo rozmaitych zanieczyszczeń, które mogą się osadzać na obudowie myjki. Musimy też dbać o to, żeby przewody doprowadzające wodę i dysza nie były zatkane. Trzeba je od czasu do czasu sprawdzić i w razie potrzeby udrożnić.

W pompie lepiej nie zostawiać wody. Po wyłączeniu myjkę warto przedmuchać, zwłaszcza jeśli urządzenie przechowujemy w komórce czy garażu, a nie w ogrzewanych pomieszczeniach. Zamarzająca woda może doprowadzić do pęknięcia korpusu pompy, co w zasadzie oznacza zniszczenie urządzenia.

Praca myjką

Zanim uruchomimy myjkę, musimy ją podłączyć do źródła wody, inaczej możemy zepsuć pompę (dobrej jakości urządzenia są zabezpieczone przed uruchomieniem bez dopływu wody). Podczas pracy zawsze uważajmy, gdzie celujemy. Przede wszystkim nie kierujmy strumienia na ludzi i zwierzęta, bo uderzenie wodą pod ciśnieniem jest naprawdę bolesne.

Nie zbliżajmy dyszy do mytej powierzchni bliżej niż na trzydzieści centymetrów i starajmy się, żeby strumień był ustawiony lekko pod kątem. Myjka musi stabilnie stać na podłożu; nie wolno jej używać, jeśli jest mocno przechylona.

Zachęcamy do przeczytania instrukcji, i to nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Poznamy możliwości i ograniczenia naszej maszyny, będziemy też mogli ocenić jej jakość. Szanujący się producenci dołączają bardzo wyczerpujące materiały, które pomagają w wykorzystaniu możliwości myjki. Dowiemy się z nich na przykład, jaka dysza jest optymalna do umycia konkretnych powierzchni i zyskamy informacje, w jakiej odległości trzymać dyszę przy myciu, a w jakiej przy spłukiwaniu.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
$('#dialog_close').click(); $('#menu_preloader_add').remove(); pixel