Malowanie natryskowe
Malowanie natryskowe coraz częściej wypiera malowanie tradycyjne. Jest to technika pozwalająca na szybkie i tanie pomalowanie powierzchni, zarówno dużych jak i małych. Polega na natryskiwaniu farby pod ciśnieniem w postaci drobnych kropelek. Dzięki temu powierzchnia pokrywa się równomiernie, warstwa jest cienka, a nierówności pokryte już za pierwszym razem. Do malowania natryskowego posłużą nam pistolet natryskowy lub kompresor (sprężarka) czy agregat malarski bezpowietrzny. W zależności od malowanych powierzchni i możliwości naszego portfela możemy zdecydować się na różnorakie urządzenia. Ich cena kształtuje się od 200,00 zł, aż do 1500,00 zł dla urządzeń o wydajności 2l/min. Pozwala to na bardzo szybkie pokrycie nawet bardzo dużych powierzchni.
Niewątpliwie użycie urządzeń do natryskowego malowania wkrótce wyprze malowanie tradycyjne. Średnie tempo malowania agregatem do 4 m kw na minutę. Łatwo zatem policzyć, ile zajmie nam pokrycie farbą naszego pokoju. Farby, których możemy użyć to:
-olejno-żywiczne,
- bitumiczne,
- alkilowe,
- chlorokauczukowe,
- winylowe i poliwinylowe,
- epoksydowe,
- epoksydowo-bitumiczne,
- poliuretanowe,
- krzemianowo-cynkowe,
- akrylowe.
Malowanie natryskowe wymaga pewnej wprawy, ale nawet osoba początkująca korzystając z dobrej instrukcji może sobie dać z tym radę.
Kolejność czynności jest następująca:
• Przygotowanie farby – przed otwarciem pojemnika z farba należy nim wstrząsnąć, następnie dostosować lepkość farby do wskazówek producenta, przefiltrować farbę (by usunąć nieczystości). Możemy użyć do tego specjalnego filtra lub sitka.
• Połączenie pistoletu z kompresorem za pomocą giętkiego przewodu ciśnieniowego. Przyłączyć także regulator ciśnienia oraz wyregulować ciśnienie (3 bary).
• Napełnić zbiornik farbą.
• Kontrola strumienia - próba na starych gazetach lub kartonie.
• Wyregulowanie pistoletu - uregulowanie zaworu dopływu powietrza (strumień okrągły lub strumień płaski).
• Pistolet powinien znajdować w odległości 15-20 cm od ściany. Rękę trzymamy prosto i nie usztywniamy nadgarstka.
• Po zakończeniu malowania całe urządzenie należy dokładnie oczyścić.